Google
 
Strona główna Darmowe programy, shareware Programowanie MS Excel Porady komputerowe Bazy danych Kontakt

Windows autostart


Windows autostartIstnieje kilka sposobów na automatyczne uruchamianie programów przy starcie systemu Windows. Jednym z nich jest umieszczenie skrótu do programu w tzw. Autostarcie. Aby to wykonać klikamy Menu Start | Programy | Autostart. Kilkamy prawym klawiszem myszki na pozycję menu "Autostart" i z menu kontekstowego wybieramy Eksploruj. W katalogu, który został otwarty możemy umieszczać dokumenty, programy lub skróty do programów, które chcemy uruchamiać automatcznie przy starcie systemu operacyjnego. Lokalizacja tego katalogu jest następująca:

C:\Documents and Settings\nazwa_uzytkownika\Menu Start\Programy\Autostart

gdzie nazwa_uzytkownika to katalog bieżącego użytkownika.

Przykład 1: Automatyczne uruchomienie programu poprzez umieszczenie skrótu w katalogu Autostart

Wybieramy Menu Start | Programy | Autostart. Kilkamy prawym klawiszem myszki na pozycję menu "Autostart" i z menu kontekstowego wybieramy Eksploruj. Klikamy prawym klawiszemy myszki w okno katalogu i z menu kontekstowego wybieramy Nowy | Skrót. Przy tworzeniu skrótu wybieramy odpowiedni program, który chcemy uruchomić (na przykład notatnik z lokalizacji C:\WINDOWS\NOTEPAD.EXE) i kilkamy "Dalej" a następnie "Zakończ". Wykonanie tych czynności spowoduje, że przy nastęnym uruchomieniu systemu Windows zostanie automatycznie uruchomiony Notatnik.Efekt naszego działania można zobaczyć w programie msconfig - na karcie "Uruchamianie".

Okno programu msconfig - karta Uruchamianie.Windows autostart - wykorzystanie Rejestru Windows

Innym sposobem na automatyczne uruchomienie progrmów przy starcie systemu Windows jest dodanie odpowiednich wpisów w rejestrze Windows. Wpisy należy dodać w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Uwaga! Przy edycji Rejestru należy zachować szczególną ostrożność. Przed przystąpieniem do edycji zalecamy przeczytanie artykułu Rejestr Windows.

Uruchamiamy edytor rejestru Windows - program regedit.exe. Przechodzimy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

W obszarze gdzie są wyświetlane wartości klucza klikamy prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybieramy Nowy | Wartość ciągu. Podajemy dowolną nazwę wartości. Jako dane wpisujemy ścieżkę do pliku, który chcemy uruchomić.

Okno programu regedit - dodawanie nowej wartości.Zobacz także:

Optymalizacja Windows XP
Jak zrobić zrzut ekranu
Zmiana litery dysku
Formatowanie dysku
Dyskietka startowa
Tryb awaryjny
Skróty klawiszowe Windows
Plik stronicowania
Rejestr Windows
Wiersz poleceń


 

Copyright © 2006-2010 programowaniePC.pl